Thursday, December 15, 2011

Class Championships Rd 6

2011 SDCC Class Championships

Round 6 of 6 on 12/14/2011 at 7 PM. 40/90, SD/60, d/5.

Please let us know if you need a bye... email chucnglo@aol.com

Very nice trophies for the winner of each Class.The winner of the Masters also qualifies for the 2012 Club Championship (16 players).

Here are the results:

79 players total...(not including house players)

"The Masters" (and Experts), 12 players

Jim Humphrey (4 1/2) wins trophy and spot in Club Championship

Bd 1  Robert Defore (3 1/2) - Jim Humphrey (3 1/2)  0-1 

Bd 2  Peter Hodges (3) - Carl Wagner (3 1/2)  1/2-1/2 

Bd 3  Ben Barquin (2 1/2) - George Zeigler (2)  0-1

Bd 4  Jeff Turner (2 1/2) - Alejandrino Baluran (2)  1/2-1/2

Bd 5  Aaron Wooten (1 1/2) - Lennart Mathe (2)  1/2-1/2

Withdraw: Mario Amodeo (2 1/2), Ron Soto (1 1/2)     

Class A (U2000), 23 players

Esteban Escobedo (5 1/2) wins trophy 

Bd 7  Santi Pinon (4) - Esteban Escobedo (5)  1/2-1/2

Bd 8  Chris Wonnell (2 1/2) - David Delgadillo (3 1/2)  1/2-1/2 

Bd 9  Buddy Morris (3) - Edgar Lopez (3 1/2)  0-1

Bd 10  David Saponara (2 1/2) - Phillip Roth (3)  1-0

Bd 11  Fawsi Jose Murra (2 1/2) - Allan Virtue (2 1/2)  0-1

Bd 12  Marty Lower (2 1/2) - Chuck Ensey (2 1/2)  1/2-1/2

Bd 13  William Wijaya (2 1/2) - David Pino (2 1/2)  0F-1F 

Bd 15  Chris Calvin (2) - Guru Gopalakrishnan (2 1/2)  0-1

Bd 16  Shaun Sweitzer (1 1/2) - Brian Polka (1)  0-1

Bd 17  Albert Dumaran (1) - Damani Fair (1 1/2)  1-0

Withdraw: Dayne Freitag (2), Pejman Sagart (1), Joel Batchelor (1/2), Fidel Gonzalez (1)

Class B (U1800), 18 players

Jerry Qu (4 1/2) wins trophy on tie breaks over Bruce Charnov (4 1/2) and Jim Krooskos (4 1/2) 

Bd 18  Jerry Qu (3 1/2) - Jim Krooskos (4 1/2)  1-0

Bd 19  Tom Kuhn (3) - Bruce Charnov (3 1/2)  0-1

Bd 20  Larry Vikander (3) - Zechariah Zhu (3)  1-0

Bd 21  Chris Jensen (2 1/2) - Mark Lawless (2 1/2)  1-0

Bd 22  Carl Newell (2 1/2) - Anthony Harbone (2 1/2)  1/2-1/2

Bd 23  Alfredo Deleon (2) - Hector Gonzalez (2)  0-1

Bd 24  Steve Perry (1 1/2) - Sam Barboo (2)  0-1

Withdraw: Erik Marquis (3 1/2), Julian Rodriguez (1 1/2), Eliza Eggert (1)

Class C (U1600), 9 players

Roger Wathen (4 1/2) wins trophy

Bd 26  Aaron Moman (3 1/2) - Tom Lavoy (2 1/2)  0-1

Bd 27  Roger Wathen (3 1/2) - Karl Lindberg (0)  1-0

Bd 28  Daniel Zhu (3) - Glenn Rich (2)  1-0  

Withdraw: James Coulston (3 1/2), Irina Nizmutdinova (2)

Class D (U1400), 8 players

Louis Wonnell (5) wins trophy

Bd 30  Louis Wonnell (4 1/2) - John Fountas (0)  1/2-1/2

Bd 31  Bill Murray (2) - Patrick Edwards (2 1/2) 

Bd 32  Jachin Tyrell (2) - Jerry Liu (0)  1/2-1/2

Withdraw: Tygan Zeng (3), Darryl Woodson (1 1/2)

Class E (U1200), 7 players so far

Ross Blum (4 1/2) wins trophy

Bd 33  Eric Zhou (2 1/2) -  Stephen Zhu (4)  1-0

Bd 34  Ross Blum (3 1/2) - Keith Wetterer (1 1/2)  1-0

Bd 34  Joshua Chung (2) - Andrew Liu (0)  1/2-1/2

Bd 35  Roger Pedersen (2) - Ronald Stanard (1 1/2)  1/2-1/2

Next week: Blitz tournament, probably G/7 with 2 second delay

  

     

1 comment:

  1. Congratulations to all the trophy winners! It was a good tournament. Thank you Chuck for putting it all together. --- Irina

    ReplyDelete