Thursday, October 27, 2011

Murra Family Team Tournament Rd 5

Murra Family Team Tournament Rd 5 of 6    7 PM    11/02/11

The time control is G/120 with 10 second delay. There are 16 teams. If you plan to join us, please email Chuck at chucnglo@aol.com as soon as possible, we might be able to use a few house players.

Beside team prizes there will also be prizes for Top Bd 1, Top Bd 2, Bd 3 & 4...

Rd 5 Pairings for teams: Note these are team captains and team scores, not individual scores

Team 11 Turner (3) - Team 6 Humphrey (3)  0-1 

Team 9 Morris (3) - Team 7 Mathe (3)  0-1  

Team 13 Saponara (2) vs Team 8 Murra (2 1/2)  1-0          

Team 1 Baker (2) - Team 12 Wonnell (2)  0-1 

Team 5 Zeigler (2) vs Team 3 Nilsson (2)  1-0  

Team 10 Defore (1 1/2) vs Team 16 Hodges (1 1/2)  1-0     

Team 14 Amodeo (1 1/2) vs Team 4 Funderberg (1 1/2)  1/2-1/2

Team 2 Smith (1) - Team 15 Virtue (1/2)  1-0  

After 5 rounds,  

Two Teams are tied for First Place with 4 points: Team 6 (Humphrey) and Team 7 (Mathe) 

Five Team are tied with 3 points: Team 5 (Zeigler), Team 9 (Morris), Team 11 (Turner), Team 12 (Wonnell) and Team 13 (Saponara)

Two Teams have 2 1/2 points: Team 8 (Murra), Team 10 (Defore)

Five Teams have 2 points: Team 1 (Baker), Team 2 (Smith), Team 3 (Nilsson), Team 4 (Funderberg) and Team 14 (Amodeo)

Team 16 (Hodges) has 1 1/2 and Team 15 (Virtue) has 1/2 

Here are the Individual pairings for Rd 5:

Team 11 Turner vs Team 6 Humphrey  (Team Humphrey won) 

Bd 1  Jeff Turner (2) - Jim Humphrey (3 1/2)  1/2-1/2 

Bd 2  Shaun Sweitzer (3 1/2) - Ron Rezendes (1/2)  1-0    

Bd 3  Sam Barboo (2 1/2) - Anthony Harbone (2)  0-1 

Bd 4  Dustin Movius (1) - Daniel Zhu (4)  1-0   

*********************************************************************

Team 9 Morris vs Team 7 Mathe  (Team Mathe won) 

Bd 5  Buddy Morris (1 1/2) - Lennart Mathe (2 1/2)  0-1 

Bd 6  Pejman Sagart (4) - Chuck Ensey (2)  1-0

Bd 7  Erik Marquis (2) - Tom Kuhn (1 1/2)  0-1

Bd 8  Stephen Zhu (1) - David Palmer (4)  1-0 

****************************************************************************

Team 13 Saponara vs Team 8 Murra  (Team Saponara won)

Bd 9  David Saponara (0) - Fawsi Murra Jr (1)  1-0 

Bd 10  Fawsi Jose Murra (2 1/2) - Albert Dumaran (1 1/2) 1-0 Al filled in for Santi Pinon (1) 

Bd 11  David Pino (4) - Rocio Murra (2 1/2)  1-0 

Bd 12  Mayra Murra (3) - Arnold Berlin (2 1/2)  1-0 

*************************************************************************

Team 1 Baker vs Team 12 Wonnell  (Team Wonnell won)

Bd 13  Bruce Baker (3 1/2) - Chris Wonnell (2)  1/2-1/2 

Bd 14  Robert Draper (0) - Bruce Charnov (2 1/2) 1-0  Bob filled in for Jerry Qu (1/2) 

Bd 15  Irina Nizmutdinova (1 1/2) - Phil Skiba (2)  1-0  Phil fill in for Darren Himeles (3) 

Bd 16  Louis Wonnell (1) - Joshua Chung (1/2)  1-0

*******************************************************************************************

Team 5 Zeigler vs Team 3 Nilsson  (Team Zeiger won) 

Bd 17  George Zeigler (1 1/2) - Carl Wagner (1)  1-0  Carl filled in for Martin Nilsson (3) 

Bd 18  Jim Krooskos (1 1/2) - Fred Deleon (2 1/2)  1-0

Bd 19  Mark Lawless (3) - Aaron Moman (3)  1-0 

Bd 20  Keith Wetterer (1/2) - Darryl Woodson (2)  0-1

*******************************************************************************

Team 10 Defore vs Team 16 Hodges  (Team Defore won)

Bd 21  Bob Defore (1 1/2) - Peter Hodges (1 1/2)  1-0 

Bd 22  Fred Borges (1) - Edgar Lopez (1 1/2)  0-1 

Bd 23  Steve Perry (2) - Maria Murra (2)  1-0 

Bd 24  Patrick Edwards (1 1/2) - Bill Murray (2)  0-1 

****************************************************************************

Team 14 Amodeo vs Team 4 Funderberg (drawn match)

Bd 25  Mario Amodeo (3 1/2) - Ed Baluran (1/2)  1/2-1/2 Ed filled in for John Funderberg (1 1/2) 

Bd 26  Guru Gopalakrishnan (2 1/2) - Eliza Eggert (2 1/2)  both players took a bye  

Bd 27  John Huey (2) - Zechariah Zhu (3)  1-0

Bd 28  Ross Blum (1) - Ron Stanard (1)  1-0 

**************************************************************************

Team 2 Smith vs Team 15 Virtue  (Team Smith won) 

Bd 29  Todd Smith (3) - Allan Virtue (1)  1-0

Bd 30  David Delgadillo (2) - Hector Gonzalez (2 1/2)  1/2-1/2    

Bd 31  Karl Lindberg (1/2) - Morgan Fox (1)  1-0

Bd 32  Tom Lavoy (2) - Roger Pedersen (1/2)  1-0 

 

Here are the updated teams with class rating in parentheses. (M)= Master, (Exp)=Expert, E= U1200

Average Team Rating shown last

Team 1: Bruce Baker (M), Bruce Charnov (B), Irina Nizmutdinova (C), Joshua Chung (E), 1612 avg

Team 2: Todd Smith (M), Hector Gonzalez (B), Karl Lindberg (C), Roger Pedersen (E), 1601 avg

Team 3: Martin Nilsson (M), Jim Krooskos (B), Aaron Moman (C), Keith Wetterer (E), 1616 avg

Team 4: John Funderberg (M), Guru Gopalakrishnan (B), Zech Zhu (C), Ross Blum (E), 1652 avg

Team 5: George Zeigler (Exp), Fred Deleon (B), Mark Lawless (C), Darryl Woodson (D), 1659 avg

Team 6: Jim Humphrey (Exp), Shaun Sweitzer (B), Anthony Harbone (B), Dustin Movius (E), 1627 avg

Team 7: Lennart Mathe (Exp), Pejman Sagart (A), Tom Kuhn (B), Stephen Zhu (E), 1653 avg

Team 8: Fawsi Murra Jr (Exp), Fawsi Jose Murra (B), Rocio Murra (C), Mayra Murra (C), 1696 avg

Team 9: Buddy Morris (A), Chuck Ensey (A), Erik Marquis (B), David Palmer (D), 1702 avg

Team 10: Bob Defore (A), Edgar Lopez (A), Steve Perry (B), Bill Murray (D), 1699 avg

Team 11: Jeff Turner (A), Ron Rezendes (A), Sam Barboo (B), Daniel Zhu (D), 1717 avg

Team 12: Chris Wonnell (A), Jerry Qu (A), Darren Himeles (B), Louis Wonnell (D), 1724 avg

Team 13: David Saponara (A), Santi Pinon (A), David Pino (B), Arnold Berlin (D), 1734 avg

Team 14: Mario Amodeo (Exp), Eliza Eggert (B), John Huey (C), Ron Stanard (D), 1627 avg

Team 15: Al Virtue (A), David Delgadillo (A), Morgan Fox (C) Tom Lavoy (D) 1693 avg

Team 16: Peter Hodges (M), Fred Borges (B), Patrick Edwards (D), Maria Murra (D), 1620 avg

Several house players are standing by to fill in when needed, but remember if you take a bye, it may hurt your team if we don't have a good replacement for you...

No comments:

Post a Comment