Thursday, December 16, 2010

Class Championships Rd 6

The Bruce Baker Class Championships    Round 6 of 6    12/22/10  7 PM

This event is in 5 sections: Master/Expert, Class A, B, C and D. The time control is 40/90, SD/60 with 5 second delay. There will be very nice trophies for the winners in each Class. Plus the winner of "The Masters", the highest section, will get a berth into the 2011 Club Championship without any other qualifications needed.  

If you can't make the last round make sure you let us know by emailing chucnglo@aol.com or by calling the club at 619-239-7166. Please email by 4 PM Wednesday, after that just call the club, but please do so before 6:30 PM so we can post the proper pairings.  

75 players total   

Results for Rd 6:       

The Masters/Expert Section (over 2000 rating), 10 players 

First Place: Bruce Baker (4 1/2), already qualified. Qualifier: Carl Wagner (3) on tie-breaks.

Expert Trophy: Raoul Crisologo (3) on tie-breaks  

Board 1  Carl Wagner (3) - Jason Qu (2)  0-1

Bd 3  Raoul Crisologo (3) - Alejandrino Baluran (1 1/2)  0-1

Withdraw: Bruce Baker (4 1/2), Aaron Wooten (1 1/2) 

Class A Section (1800-1999 rating), 19 players 

Class A Trophy: Buddy Morris (5)

Bd 4  Buddy Morris (4) - Robert Defore (4 1/2) 1-0

Bd 5  Chris Wonnell (3 1/2) - William Wijaya (3 1/2)  1-0 

Bd 6  Luke Neyndorff (3) - Tim McGuiness (3)  0-1

Bd 7  David Saponara (3) - Dayne Freitag (3)  1-0

Bd 8  Fawsi Jose Murra (2 1/2) - Tom Fries (2 1/2)  1-0

Bd 11  Phil Skiba (0) - Shaun Sweitzer (2)  1-0 

Bd 12  Chuck Ensey (1 1/2) - Bruce Charnov (1 1/2)  1/2-1/2

Withdraw: Damani Fair (2), David Delgadillo (2),  Matt Souza (1 1/2), Joel Batchelor (1 1/2)

Class B Section (1600-1799 rating), 20 players 

Class B Trophy: Carl Newell (5)

Bd 14  Carl Newell (4) - Larry Vikander (4)  1-0

Bd 15  Ron Rezendes (3 1/2) - Kirk Branner (3)  1-0 

Bd 16  Donald Klaas (3) - Fred Borges (3)  0-1 

Bd 17  Steve Perry (2 1/2) - Tom Kuhn (2)  0-1

Bd 18  Jonathan Patriarca (2) - Rocio Murra (1 1/2)  1/2-1/2 

Bd 19  Jerry Qu (1) - Albert Dumaran (2)  0-1

Bye: Santiago Rubio-Fernaz (2 1/2)  requested before Rd 2

Withdraw: Guru Gopalakrishnan (4), Santi Pinon (3 1/2),Jim Krooskos (3), Edgar Lopez (2), Erik Marquis (2), Anthony Harbone (1 1/2), Joe Rieker (1)   

Class C Section (1400 -1599 rating), 10 players  

Class C Trophy: Leonardo Villaverde (5)

Bd 21  Mark Lawless (4) - Joe Propati (3 1/2)  0-1

Bd 22  Eliza Eggert (3) - Leonardo Villaverde (4)  0-1

Bd 23  Mayra Murra (1 1/2) - Jonathan Centers (2 1/2)  0-1 

Bd 24  Fred Cleveland (2 1/2) - Bill Murray (1/2)  1-0

Withdraw: Paul Scott (1), Cristhian Garcia (3) 

Class D Section (under 1400), 16 players 

Class D Trophy: Tom Lavoy (6)

Bd 26  Tom Lavoy (5) - Arnold Berlin (3)  1-0

Bd 27  Patrick Edwards (3 1/2) - Glenn Rich (2 1/2)  0-1

Bd 28  Jeremy Patton (2 1/2) - Daniel Sun (3)  0-1

Bd 29  Dan Press (2) - Ross Blum (2 1/2)  1-0 

Bd 30  Monica Ness (11/2) - Maria Murra (2)  0-1

Bd 31  Ronald Stanard (1) - Keith Wetterer (1)  1-0

Withdraw: Irina Nizmutdinova (3 1/2), Darryl Woodson (3), Ryan Quattlebaum (3), Tygan Zeng (1 1/2)

Happy Holidays, Go Chargers!

Next week: Dec 29  Blitz Tournament (G/7 with 2 second delay)

Jan 5: The Alina Markowski Open Round 1 of 7.  40/90, SD/60. Everyone in one big section.

 

No comments:

Post a Comment