Thursday, February 25, 2010

Club Championships Rd 1

The Club Championships  Round 1  3/03/2010  7 PM

This tournament is in 5 sections. Time control is 40/90, SD/60, 5 second delay. Entry Fee: $25. Two byes are available, but a last round must be requested by the beginning of round 2 and is irrevocable. If you would like to join this event, please email chucnglo@aol.com or call the club telephone at 619-239-7166. If you want to request a bye by email, please do it before 4 PM on Wednseday, otherwise you can call the club phone by 6:30. Byes after that time will be zero point byes instead of 1/2 point byes.   

74 players registered so far...

Here are the results for round 1:

Club Championship (16 players):

Board 1  Alejandrino Baluran (2080) - Bruce Baker (2326)  1/2-1/2

Bd 2  Ronald Bruno (2282) - Mario Amodeo (2036)  1-0

Bd 3  Mariano Lozano (2016) - Todd Smith (2230)  0-1

Bd 4  Carl Wagner (2222) - Paul Agron (2003)  0-1

Bd 5  Fawsi Murra Jr (1998) - John Funderburg (2177)  0-1

Bd 6  Eric Kuniholm (2146) - Ben Barquin (1997)  0-1

Bd 7  Bill Whitney (1994) - Raoul Crisologo (2124)  1-0  Bill filled in as a house player 

Bd 8  Lennart Mathe (2080) - Ron Soto (1993)  1-0

Bye: Fausto Robles (1994)

Withdraw: Leonard Sussman and George Zeigler 

Reserve Championship (16 players):

Bd 9  Steve Perry (1688) - Eduardo Vasquez (1890)  0-1  

Bd 10  Damani Fair (1784) - Robert Hall (1687)  0-1

Bd 11  Mayra Murra (1655) - Jerry Soelberg  (1754)  1/2-1/2

Bd 12  Shaun Sweitzer (1743) - Anthony Harbone (1600)  0-1

Bd 13  Chris Jensen (1582) - Chuck Ensey (1739)  0-1

Bd 14  Donald Klaas (1732) - Christopher Kuttruff (1578)  1-0

Bd 15  James Sturtevant (1570) - Erik Marquis (1697)  0-1

Bd 16  Julian Rodriguez (1691) - Rocio Murra (1552)  0-1

Open Section (16 players so far):

Bd 17  Frank Gaylord (unr) - Joel Batchelor (1885)  0-1

Bd 18  David Delgadillo (1884) - Dayne Freitag (1936)  1-0

Bd 19  Marty Lower (1929) - Buddy Morris (1873)  1-0

Bd 20  Matt Souza (1825) - Phillip Roth (1921)  0-1

Bd 21  Tom Fries (1920) - Pejman Sagart (1819)  0-1

Bd 22  Gary Tuttle (1817) - David Saponara (1904)  1-0

Bd 23  Chris Wonnell (1887) - Robert Draper (1794)  0-1

Bd 24  Brian Kelly (1693) - Larry Vikander (1693)  0-1   Brian was a house player

Bye: Jim Humphrey?      

U1800 Section (14 players so far):

Bd 27  Victor Delgadillo (1480) - Fawsi Jose Murra (1701)  0-1

Bd 28  Santiago Rubio-Fernaz (1620) - Fred Cleveland (1474)  1-0

Bd 29  Jim Krookos (1460) - Hector Gonzalez (1601)  0-1

Bd 30  Tom Kuhn (1589) - Eric Tuttle (1450)  1/2-1/2

Bd 31  Edgar Lopez (1423) - Mark Lawless (1585)  0-1

Bd 32  Jerry Kavanau (1565) - Guru Gapalakrishnan (unr)  1-0 

Bd 37  Keith Wetterer (801) -  Jerry Beck (1443)  0-1   Keith played up for this round

Bye: Eduardo Sanchez (1400)    

U1400 Section (12 players so far):

Bd 33  Jerry Qu (1397) - Orrin Olgart (1330)  1/2-1/2

Bd 34  Darryl Woodson (1302) - Tom Lavoy (1392)  0-1

Bd 35  Bill Murray (1383) - Arnold Berlin (1195)  1-0

Bd 36  Rafael Hernandez (833) - Leonardo Villaverde (1365)  0-1  

Full Point Bye: Keith Wetterer (801)

1/2 point bye: Monica Ness (1361), Patrtrick Edwards (1331), Maria Murra (1212)

   

 

No comments:

Post a Comment