Sunday, January 6, 2008

'06 Class ChampsRd5

Results For Round 5  12/20/06

Class Championships 

The Masters

 

Maksim Gusev during Round 4

Board 1  Jim Humphrey - Maksim Gusev  1/2-1/2 

Maksim wins a Trophy & the free pass into the Club Championship

Bd 2  Todd Smith - John Funderburg  1/2-1/2

Bd 3  George Zeigler - Carey Milton  1-0

Bd 4  Rick Aeria - Alex Garcia-Betancourt  1/2-1/2

Bd 5  Mario Amodeo - Ed Baluran  1/2-1/2

Class A Section

 

Bob Defore in the red jacket (from an earlier round in this event)

Bd 10  Alfredo DeLeon - Buddy Morris  0-1

Buddy ties for 1st Place, but Bob Defore wins the Class A trophy on tie breaks (by 1/2 a point!) 

Bd 11  Bob Defore - Lennart Mathe  1-0

Bd 12  Jerry Soelberg - Chris Borgan  1F-0F

Bd 13  Pejman Sagart - Fawsi Murra Jr (2)  0-1

Bd 14  Roger Dooc - Manuel Herrera 0-1   Roger flled in for Nahavandi who was MIA

Bd 15  Ron Rezendes - Dayne Freitag  0-1

Bd 16  Ramin Sinaee - Richard Jensen  1-0

Bd 17  Esteban Escobedo - Mariano De Medina  0-1

Class B Section

  

Jason Qu wins the Class B Section

Bd 20  Vincent Broman - Jason Qu  0-1

Bd 21  William Wijaya - Joel Batchelor  0-1

Bd 22  Marty Lower - Fausto Robles  1-0

Bd 23  Erik Marquis - Helmut Keil  1-0  Helmut filled in for Fawsi Murra 

Bd 24  Steven Perry - Theron Pummer  0-1

Bd 25  Robert Henderson - Luis Castaneda  0-1

Bd 26  Shaun Sweitzer - Damani Fair  0-1

Bd 27  Pouyan Azarshahri - Chuck Ensey  1-0

Bd 28  Roberto Aiello - Julian Rodriguez  1-0

Bd 29  Anthony Harbone - Fred Borges  0-1

Class C/D Section

 

The popular Murra sisters (Mayra on the left and Rocio with White) during the Women's Championship

Bd 30  Rocio Murra - Mayra Murra  1-0

Bd 31  Robert Samuel - David Hall  1-0

Bd 32  Eduardo Sanchez  - Hai Qu  1-0

Bd 33  Sam Barboo - Karen Kaufman  1/2-1/2

Bd 34  Marcus Hilgers - Tom Kuhn  0-1

Bd 35  Caley Anderson - Reno Tyrell  0-1

Bd 36  Michael Ross - Genaro Lara  1-0

Bd 37  Mark Lawless - James Arnada  1-0

Bd 38  Keith Wetterer - Patrick Edwards  0-1

Next week Blitz (5 minute) Tournament     

Final Standings  trophy winners in bold

Masters Section: Maksim Guvev 4, Smith 3 1/2, Humphrey 3, Funderburg 3, Aeria 2 1/2, Wagner 2 1/2, Garcia-Betancourt 2, Russell 2, Milton 1 1/2, Baluran 1 1/2, Baker 1 1/2, Salz 1 1/2, Barquin 1 1/2, Kishinevsky 1 1/2, Amoedo 1/2 

Class A: Robert Defore 4, Morris 4, DeLeon 3 1/2, Soelberg 3 1/2, Mathe 3, Fawsi Murra Jr 3, Herrera 2 1/2, Borgan 2 1/2, Freitag 2 1/2, Sagart 2, Sinaee 2, Nahavandi 2, Jensen 1 1/2, Rezendes 1 1/2, De Medina 1, Escobedo 1/2, Juroshek 1/2

Class B: Jason Qu 4, Broman 3 1/2, Batchelor 3 1/2, Marquis 3 1/2, Lower 3 1/2, Wijaya 3, Castaneda 3, Pummer 3, Fawsi Murra 2 1/2, Robles 2 1/2, Fair 2 1/2, Azarshahri 2 1/2, Perry 2, Henderson 2, Sweitzer 1 1/2, Ensey 1 1/2, Rodriguez 1 1/2, Borges 1 1/2, Aiello 1 1/2, Harbone 1/2

Class C: Rocio Murra 4 1/2, Samuel 4, Sanchez 3 1/2, Mayra Murra 3, Hall 3, Ross 3, Kuhn 3, Barboo 2 1/2, Kaufman 2 1/2, Anderson 2, Lawless 2

Class D: Reno Tyrell 3, Hai Qu 2 1/2, Hilgers 2, Lara 2, Edwards 2, Aranda 1 1/2, Simmons 1, Maria Murra 1, Ness 1, Wetterer 1/2      

Congratulations to trophy winners Maksim Gusev, Robert Defore, Jason Qu, Rocio Murra and Reno Tyrell. Trophies will be awarded in week 2 of the Markowski Open.     

Merry Christmas and a Happy New Year to all! 

No comments:

Post a Comment