Sunday, January 6, 2008

Class Champ Rd 6

Class Championships    Round 6 of 6      12/17/08   7:00 PM   T. 

Total # of players = 61              Here are the Standings and last round results...

"The Masters"  (14 players) 

Dimitry Kishinevsky wins the Trophy and a qualifying spot in the Club Championship! 

First Place: Dimitry Kishinevsky (5)   Second Place: Bruce Baker (4 1/2)

Third Place (tie): Rick Aeria (3 1/2), Ron Soto (3 1/2), James Mahooti (3 1/2) 

***************************************************************

Board 1  Rick Aeria (3) - Bruce Baker (4)  1/2-1/2

Bd 2  Dimitry Kishinevsky (4) - Mariano Lozano (3)  1-0

Bd 3  Ron Soto (3) - Jason Qu (2 1/2)  1/2-1/2

Bd 4  Alejandrino Baluran (2) - James Mahooti (2 1/2)  0-1

Bd 5  Mario Amodeo (2 1/2) - Carey Milton (1 1/2)  0-1

Class A  (14 players) 

Robert Defore wins the Trophy!!

First Place: Robert Defore (4 1/2)    Second/Third Place (tie): Shaun Sweitzer (4), Jens Lundell (4)

Fourth Place (tie): Dayne Freitag (3 1/2), Jamieson Pryor (3 1/2), Fausto Robles (3 1/2)  

***********************************************************************************

Bd 7  Robert Defore (3 1/2) - Alfredo Deleon (3)  1-0

Bd 8  Dayne Freitag (3 1/2) - Jens Lundell (3)  0-1

Bd 9  Fausto Robles (2 1/2) - Jamieson Pryor (3 1/2)  1-0

Bd 10  Shaun Sweitzer (3) -  Marty Lower (1 1/2)  1-0

Bd 11  Damani Fair (2 1/2) - Chuck Ensey (1 1/2)  1/2-1/2

Bd 12  Ron Rezendes (2) - Jeff Turner (2)  0-1

Bye: Tom Fries (1 1/2)

Class B   (15 players)

Joel Batchelor wins the Trophy!!     

First Place: Joel Batchelor (5 1/2) 

Second Place (tie): Brian Kelly (4), Saeid Abdoli (4), Julian Rodriguez (4) 

******************************************************************

Bd 15  Joel Batchelor (4 1/2) - Julian Rodriguez (4)  1-0

Bd 16  Saeid Abdoli (3) - William Wijaya (3 1/2)  1-0

Bd 17  Brian Kelly (3) - Fred Borges (2 1/2)  1-0

Bd 18  Carolina Villarreal (2 1/2) -  Rocio Murra (2 1/2)  0-1

Bd 19  Erik Marquis (2) - Hector Gonzalez (2)  0-1  

Bd 20  Tom Kuhn (1 1/2) - Jerry Soelberg (1)  0-1 

Bd 21  Anthony Harbone (1/2) - Fawsi Jose Murra (1 1/2)  0-1  

Class C  (8 players)

Kirk Branner wins the trophy!!

First Place:  Kirk Branner (4 1/2) and Uri Sefchovich (4 1/2) unrated, so not eligible for trophy

Third Place: Mark Lawless (4)

*************************************************************************** 

Bd 23  Robert Samuel (1 1/2) - Kirk Branner (3 1/2)  0-1

Bd 24  John Huey (1 1/2) - Uri Sefchovich (3 1/2)  0-1

Bd 25  Fausto Robles Jr (2 1/2) - Michael Ryan (3)  1/2-1/2

Bd 26 Mark Lawless (3) - Karen Kaufman (2)  1-0

Class D  (10 players)

Tom Lavoy wins the Trophy!! 

First Place: Tom Lavoy (5)    Second Place: Jim Krooskos (4)

Third Place (tie): Bill Murray (3 1/2) and Glenn Rose (3 1/2)

******************************************************* 

Bd 27  Tom Lavoy (4) - Steve Gordon (3)  1-0

Bd 29  Bill Murray (3 1/2) - Glenn Rose (2 1/2)  0-1

Bd 31  Keith Wetterer (1 1/2) - Jim Krooskos (3)  0-1  

Bd 32  Patrick Edwards (2 1/2) - David Whitten (0)  0-1

Bd 32:  Klodeta Abdoli (1) - Maria Murra (0)  1/2-1/2

Please email chucnglo@aol.com to join the next event, The Markowski Open or call the club phone at 619-239-7166. If you are emailing to request a bye, please do so BEFORE 4 PM on Wednesday, otherwise call the club phone before 6:30 PM. Thanks! 

No comments:

Post a Comment